Auksjon tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00
Skredsvig, Christian(1854-1924)
Vår i Eggedal

Olje på lerret
63x48
Signert nede t.h.: Chr Skredsvig.

Påtegnet med tittel på gammel blindramme: "Vaar i Eggedal".

Vurdering
NOK 150 000–200 000

Auksjonert tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00

Tilslag NOK 250 000

Den gamle blindrammen med lerret medfølger. Maleriet hadde gammel doublering. Da denne doubleringen ble fjernet, viste det seg at dette bakenforliggende lerretet var bemalt med en skisse. Skissen er en enkel, men inntagende skildring av et lite pikebarn. Det kan være Christian Skredsvigs datter Daisy, som døde så tragisk bare halvannet år gammel. I så fall er antagelig den gamle doubleringen utført av Skredsvig selv. Han kan ha skjult bildet bak et annet. han kom aldri helt over tapet av denne datteren.

Christian Skredsvig flyttet inn på småbruket Hagan i Eggedal, som ligger høyt oppe i åssiden, i 1898. Han ble sterkt inspirert av naturen og har i flere bilder, som her, skildret utsikten nedover dalen på forskjellige årstider. I et bilde som dette lykkes Skredsvig i å forene en nøktern skildring med en stemningsfull tolkning av landskapet. I forgrunnen gir han oss inntrykk av saftig grønt gress og andre vekster på en naturtro måte. I bakgrunnen brer det seg en blågrå dis over himmel og landskap som gir en stemningsfull helhetsopplevelse til bildet. På mesterlig vis forener han den friluftsrealisme med stemningsmaleri.