Auksjon tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00
Sinding, Otto(1842-1909)
Snefall, Motiv fra Svolvær Lofoten

Olje på lerret
95x126
Signert nede t.h.: Otto Sinding-

Signert og påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen: "Snefald Motiv fra Svolvær Lofoten Otto Sinding".

Vurdering

Auksjonert tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00

Tilslag NOK 90 000

LITTERATUR: Leif Østby: "Sinding, Otto", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, bind 3, s. 533-535.

Otto Sinding var elev av Hans Fredrik Gude i Karlsruhe. Etter sin elevtid kom Sinding til å være lenge bosatt i Tyskland, for det meste i Berlin. Han holdt kontakten med Norge ved jevnlige studiereiser, og ble særlig fengslet av natur og folkeliv i Nord-Norge. Vinteren 1886 tilbrakte han således i Svolvær, og mange av hans mest kjente malerier henter sine motiver derfra,….. Ved siden av Peder Balke, Wilhelm Peters og Gunner Berg var Sinding med på å gjøre Nord-Norge kjent i kunsten, også gjennom tallrike utstillinger i Tyskland. S. 534.