Auksjon tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)
Skogsinteriør 1850

Olje på mahognyplate
48x36
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 1850

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Auksjonert tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00

Selv med et nærsynt blikk på trær og skogbunn følger Hans Fredrik Gude den klassiske komposisjonskunst med mørke partier i forgrunn og på hver side som leder vårt blikk mot en lysere mellomgrunn og en svinnende bakgrunn som synes uendelig langt borte, som den kan gjøre i naturen selv. Ved hjelp av sentralperspektivet gir han oss en følelse av dybde og rom i bildet.