Auksjon mandag 29. november 2004 kl 18:00
Gude, Hans Fredrik(1825-1903)
Fiskere ved innsjø 1868

Olje på lerret
89x128
Signert og datert nede t.h.: HF Gude 1868

Påtegnet nede t.h.: Carlsruhe. Antagelig innsjøen Chiemsee med de bayerske alper i bakgrunnen.

Vurdering
NOK 400 000–600 000

Auksjonert mandag 29. november 2004 kl 18:00

Tilslag NOK 420 000

LITTERATUR: Frode Haverkamp: Hans Gude, Oslo 1992.

På 1860-tallet, mens Gude virket ved Kunstskolen i Karlsruhe, ble det mange landskapsbilder fra Chiemsee-traktene i Bayern. S. 28.
I 1868 malte Gude flere store landskapsmalerier med figurer. Flere av disse bildene bygger på studier fra året før, da Hans Gude hadde valgt å tilbringe sommeren på øya Fraueninsel, i Chiemsee.
Kunstneren forteller i sine livserindringer at han det året hadde et gjennombrudd når det gjaldt figurstudier takket være hjelpen fra en kvinnelig malerelev, frk. Strohmeyer.
Gude begav seg aldri ut på menneskeskildring på det psykologiske plan, men han befolket sine landskaper med fortreffelige staffasjefigurer. Ved nærmere iakttagelse kan man finne uriktige anatomiske detaljer og stillingsmotiver, men skikkelsene illuderer utmerket som fiskerfamilier i sin daglige dont ved hav eller innsjø. S. 30.