Auksjon tirsdag 24. mai 2005 kl 18:00
Printz, Christian August(1819-1867)
Rapphøne med kyllinger 1862

Olje på lerret
32x42
Signert og datert nede t.v.: CA Printz. 1862

Vurdering

Auksjonert tirsdag 24. mai 2005 kl 18:00

LITTERATUR: Anne Aaserud: "Printz, Christian August", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, bind 3, s. 244-245.

Christian August Printz dro til København i 1846, hvor han ble opptatt ved Kunstakademiet. Her studerte han først landskapsmaleri, men allerede året etter ble han av sine lærere anbefalt å spesialisere seg i stilleben- og dyremaleri....Printz utviklet seg etter hvert til en habil stillebenmaler. Først i 1860-årene domineres hans produksjon av dyremalerier. Særlig dyktig var han til å fremstille fugler. Han solgte blant annet et bilde med fugler på Verdensutstillingen i London i 1862.