Auksjon tirsdag 24. mai 2005 kl 18:00
Eikaas, Ludvig(1920-2010)
Carsten Byhring sett gjennom kikkert 1969

Olje på lerret, montasje
Diam.: 74 cm; 180x100
Signert og datert nede t.h.: Eikaas -69-

2 runde blindrammer med lerret montert på 4 sponplater. Signert på baksiden, på blindrammen: Ludv. Eikaas. Signert og påtegnet med tittel på lapp på baksiden.

Sveagalleriet: "Akademilärare i Norden", kat.nr. 23?

Vurdering
NOK 40 000

Auksjonert tirsdag 24. mai 2005 kl 18:00

Tilslag NOK 46 000

LITTERATUR: Jahn Otto Johansen: Ludvig Eikaas, Oslo 1981, avbildet s. 81 med tittel: Carsten Byhring sett gjennom teaterkikkert 1969.

Under kapitlet med overskriften: Portrettets mester, skriver Johansen:

Et annet portrett viser et hode sett gjennom en rund åpning, med mørke omkring. Bena ser man gjennom en ny sirkel. "Carsten Byhring" står det.
Jo, det forstår seg. Jøgleren og scenekunstneren Carsten Byhring kan man nok "se". Men hvorfor de to ringene?
Eikaas forstår ikke at spørsmålet overhodet kan stilles:
-Det er jo Carsten sett gjennom en teaterkikkert, som er holdt loddrett.
Eikaas har plassert modellen i hans rette miljø og lar ham utfolde seg der.