Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00
Skredsvig, Christian(1854-1924)
Gjetergutten

Olje på lerret
46x68
Signert nede t.h.: Chr. Skredsvig.

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen, samt påtegnet av kunstneren: malt for min goden Ven Rivertz/eller gammel Gjeld fra Chr. Skredsvig.

Blomqvists Kunstutstilling 1924, Minneutstilling Christian Skredsvig, kat.nr. 74 med tittel: Gjetergutten. Kunstnernes Hus, Oslo 1954, kat.nr. 87.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Tilslag NOK 40 000

Ant. skrevet i kopi på maskin på baksiden av et trykket ark (fra en avis el.lign.), et lite dikt som Rivertz synes å ha skrevet som takk til Skredsvig. Øverst på arket står:

Chr. .... (en bit av arket bortrevet) Eggedal:

Oppe paa fjeldet er det sang
naar man som du kan lytte
gjeterens lur og bjeldernes klang
bringer os til at lytte.

Men ingen ....ln (?)
hører fjeldvandets sang
omkranset av lyng
med sky accompagnement

Din taknemlige Rivertz.