Ekenæs, Jahn(1847-1920)
To kvinner i bunader fra Flesberg i Numedal
Olje på lerret
70x58
Signert nede t.h.: J. Ekenæs München
Fra Flesberg i Numedal.
Vurdering
NOK 200 000–300 000
Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00
Tilslag NOK 260 000
Olje på lerret
70x58
Fra Flesberg i Numedal.
Vurdering
NOK 200 000–300 000
LITTERATUR: Astri Wright: "Ekenæs, Jahn", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 557-558.
Jahn Ekenæs kom tilbake til Norge i 1894 etter studier og opphold i København og München. Han malte i tradisjonen fra Adolph Tidemand og Carl Sundt-Hansen, som det står i Norsk kunstnerleksikon: stillferdige og idylliske bondelivsskildringer. For å finne motiver reiste Ekenæs rundt i Sør-Norge, særlig i de forskjellige dalførene.