Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00
Lundeby, Alf(1870-1961)
Marsdag, Nordseterveien Lillehammer 1936

Olje på lerret
41x50
Signert, stedsbestemt og datert nede t.h.: Alf Lundeby L. hmr. 1936

Signert og påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Tilslag NOK 27 000

LITTERATUR: Arne Stenseng: Alf Lundeby, Oslo 1955.

Alf Lundeby reiste mye i sitt lange liv som kunstner. Det var særlig til Italia han reiste, som ble som et annet fedreland. Det faste tilholdsstedet i Norge kom til å bli Lillehammer. Han var en av dem som bidro til at Lillehammer ble et kunstnersenter. Han kom hit første gang i 1899 og tok inn på Breiseth Hotell med sine venner Wilhelm Wetlesen og Olaf Aakrann. De var de første malergjester på hotellet. De kom til Lillehammer for å besøke Lars Jorde.
Som Arne Stenseng skriver: De innledet altså den lange og glorverdige tradisjon dette skulle få som samlingssted for kunstnere. S. 34.
Lundeby kom i kontakt med Frederik Collett, som allerede hadde malt fra Lillehammer-traktene i 20 år, og til tross for en aldersforskjell på 30 år ble de gode venner.
Når Lundeby var i Norge bodde han i Lillehammer først på hotell, så på hybel, men så fant han ut at han ville bygge hus i byen. Han bygget i Nordseterveien, først ett hus, som han siden solgte, men først etter å ha bygget ett til på samme tomt. I dette huset fikk han et bra atelier. Han kalte huset "Casa rosa", inspirert fra hans annet hjemland.
Malermessig utviklet Lundeby sin kunst fra en finpenslet realisme til en dagklar fargekunst med et friere og freidigere strøk, etter elevtid hos Matisse i Paris i 1909-10.