Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00
Lund, Henrik(1879-1935)
Portrett av Christian Krohg 1921

Olje på lerret
60x50
Signert og datert nede t.v.: Henrik Lund -21

Vurdering

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Tilslag NOK 350 000

LITTERATUR: Nils Messel: "Lund, Henrik Louis": Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 808-813.
Oscar Thue; Knut Berg, red.: Christian Krohg, Oslo 1997.

Lund ble først og fremst berømmet for sin portrettkunst. Han malte en rekke av samtidens ledende menn og kvinner innen næringsliv, kultur og politikk; en rekke bestillingsarbeider, men enda flere av sine mange venner og bekjente, …I portrettene konsentreres all oppmerksomhet om ansiktets uttrykk. Lund hadde en virtuos evne til raskt og sikkert å finne fram til de mange små detaljer som utgjorde personens karakter og fysiognomi; alt annet var uvesentlig. Bakgrunnen oppløses gjerne i urolig flimrende penselstrøk som omkranset den avbildede med en levende og alltid skiftende atmosfære. Messel, s.810.

Lund så på Christian Krohg ved siden av Edvard Munch og Ludvig Karsten som de store inspiratorene for sitt kunstneriske virke.
Her har Lund malt den aldrende Krohg og fått frem karakteristiske trekk ved figuren mot en sterk grønn solbelyst bakgrunn. Krohg hadde kjøpt sommersted i Kragerø i 1920:

…Etter at Henrik Lund og Helge Krog hadde lagt ut om Kragerø-skjærgårdens skjønnhet, … Thue, s. 287.

Lund kan ha malt dette portrettet av sin venn og inspirator sommeren etter i og med at de begge nå oppholdt seg i Kragerø om sommeren, Christian Krohg i Bjelkeviken på Stabbestadlandet og Lund i Espeviken på Skåtøy.