Auksjon tirsdag 29. november 2005 kl 19:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Mann på landevei

Olje på lerret
38x46
Signert nede t.h.: Frits Thaulow

Fra Frankrike.

Thaulow-utstilling, Georges Petit, Paris 1917.

Vurdering
NOK 150 000–200 000

Auksjonert tirsdag 29. november 2005 kl 19:00

Tilslag NOK 260 000

Maleriet er mest sannsynlig malt omkring år 1900. På denne tiden arbeidet Firts Thaulow med motiver som gjerne viser en ensom figur i bygater eller, som her, landeveier med høye trær eller arkitektur ved sidene. Det eksisterer håndfast bevis på at dette maleriet var med på Thaulow-utstillingen i januar 1917 hos Thaulows kunsthandler Georges Petit i Paris. Det ble ikke trykket katalog til utstillingen, men en serie fotografier fra lokalet har overlevd i et privat album. Man kan identifisere dette maleriet hengende på en av veggene på et av fotografiene, til og med med samme ramme som den nåværende.

Takk til Vidar Poulsson for opplysninger om bildet.