Olje på lerret
60x60
Signert og datert nede t. v.: 64 J.J.
Påtegnet med tittel, datert og signert, på baksiden av blindrammen og lerretet.
Museet for Samtidskunst, Oslo 1993, kat.nr. 17.
Vurdering
NOK 50 000
Olje på lerret
60x60
Vurdering
NOK 50 000
LITTERATUR: Hans-Jakob Brun: Jens Johannessen Maleri, Oslo 1993, avbildet s. 52.
Maleriet er typisk for Jens Johannessens uttrykksform i denne perioden i midten av 1960-årene. Hans-Jakob Brun karakteriserer det beslektede maleriet Maskerade fra samme år 1964 med følgende ord: Her har Johannessen formulert noen av sine sentrale interessefelt i denne perioden: Spillet mellom forgrunn og bakgrunn og mellom flate og rom. De rytmiske bevegelsene i former og strøk. Fargeglimtene som skaper spenninger fra punkt til punkt i bildet. Kort sagt, noen av det nonfigurative billedspråkets muligheter for å skape inntrykk av dynamikk i en organisert komposisjon. S. 51.