Grünewald, Isaac(1889-1946)
Den bortvendte rose
Olje på lerret, oppklebet på plate
46x38
Signert nede t.h.: Isaak Grünewald
Vurdering
Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00
Tilslag NOK 155 000
46x38
Vurdering
Isaac Grünewald er en av de ledende ekspresjonister i svensk kunst. Han var Matisse-elev. I dette maleriet med en oppstilling med vase og blomster er det sterke unaturalistiske farger og formene er behandlet på en flatemessig dekorativ måte. Grünewald var fra 1911 til 1937 gift med en annen kjent svensk ekspresjonist, som også hadde vært Matisse-elev, Sigrid Hjertén. Isaac Grünewald døde i en flyulykke i nærheten av Oslo.