Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Gamle Logen Store Sal

Han Sevat, farvel 1907
Kittelsen, Theodor (1857-1914)
Han Sevat, farvel 1907

Blyant, penn og lavering, lysmål
23x14
Signert og datert nede t.h.: T.K. 1907.

Påtegnet nede på arket: Med en hjærtelig og dybfölt Hilsen til mine mine gode gamle Venner Eders opriktig hengivne Sevat. Pt Baasum Sigdal 8 Okt. 1907.

UTSTILT:

Kunstnernes Hus, Oslo 1941, kat.nr. 296 b med tittel: Han Sevat, farvel.
Kunstnernes Hus, Oslo 1957, kat.nr. 342 med tittel: Han Seval, farvel. Blaafarveværket 1980, kat.nr. 79 med tittel: Sevat, avbildet i katalogen s. 120.
Th. Kittelsens hjem Lauvlia 1996.
Th. Kittelsens hjem Lauvlia 2002.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Vurdering
NOK 70 000–90 000

LITTERATUR: Theodor Kittelsen: Folk og Trold, utkom første gang 1911, faksimileutgave, Oslo 1997, avbildet s. 133.
Odd Hølaas: Theodor Kittelsen, Oslo 1957, omtalt s. 95-97, avbildet s. 96.
Sidsel Helliesen: Theodor Kittelsen, utstillingskatalog Blaafarveværket 1980, omtalt s. 96, avbildet s. 120.

Hvem i al verden var det, som kom ruslende der, …noget saa rart skulde en aldrig ha set. En tyk rund kar med en sæk under armen labbet med dovne skridt nedover til huset vort. Han lignet mest en grøtklat. Og sækken hans saa ut, som det var grøt i den ogsaa." (Folk og trold 1911).