Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00
Balke, Peder(1804-1887)
Herregården Alby på Jeløen sett fra sjøen

Olje på lerret
66x92
Usignert

Brev vedrørende maleriets historie medfølger. Alby gård huser idag Galleri F 15.

Vurdering
NOK 200 000–300 000

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Balke hadde utviklet en håndverksmesters raske og lette håndlag og malte ofte i sin tidlige karriere prospekter over storgårder, som her, på denne karakteristiske måten. Malingen er lagt på i tynne lag hvor undermalingen skinner gjennom, og penselen er ført med et friskt og sveipende foredrag.