Grev Wedels Moderne og Klassiske, del 1

Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Gamle Logen Store Sal

Sohlberg, Harald (1869-1935)
Vinternatt i Rondane 1917

Fargelitografi
66x72
Signert og datert i platen nede t.h.: Sohlberg 1917.

Påtegnet nede på midten: "Vinternatt i fjellene". Påtegnet med dedikasjon nede t.v. Til Harald H. Sohlberg, på hans 30 års dag 22de april 1932 fra Mor, Far, Kari og Dag.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Vurdering

Tilslag NOK 120 000

Maleriet Vinternatt i Rondane, fra 1914, regnes som Harald Sohlbergs hovedverk. Han begynte med studier til dette store verket i 1900 etter en påsketur i Rondane hvor han hadde opplevd fjellene i måneskinn, og det var en opplevelse "fremmed, ny og veldig som en åpenbaring, der efterlot et inntrykk i meg som jeg aldri siden kunne glemme". Fargelitografiet som bygger på maleriet ble ferdig i 1917. Motivet er tolket som en visjon, fjellene hever seg overjordisk fjerne og hemmelighetsfulle over snøvidda og forgrunnens strittende grenverk. Nk.