Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00
Fearnley, Thomas(1802-1842)
Strandparti

Olje på papir, oppklebet på lerret
19x28
Signert nede t. h.: TF

Vurdering

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Thomas Fearnley var i Italia i årene fra desember 1832 til mai 1835. Han fant seg meget vel til rette i Roma, og reiste rundt omkring for å male studier med det vakre sydlandske lys over Middelhavets kyster. Han reiste til Sicilia i 1833 og oppholdt seg ved Sorrentohalvøya med Napoligolfen og Salernogolfen i 1833 og 1834. I flerfoldige studier har han villet gripe det essensielle ved lyset langs disse kyster. Han interesserte seg for det nære og det fjerne, for de intime små detaljer og for de store vyer. For kunstnere på denne tiden var en studiereise til Italia en helt nødvendig del av kunstutdannelsen, både for å se de klassiske ruiner, men også for å se de klassiske landskaper. Antagelig er denne studien fra Fearnleys tid i Italia.