Auksjon torsdag 14. desember 2006 kl 17:00

Herregården Alby på Jeløen sett fra sjøen
Balke, Peder (1804-1887)

Olje på lerret
66x92
Usignert

Brev vedrørende maleriets historie medfølger. Alby gård huser idag Galleri F 15.

Auksjonert torsdag 14. desember 2006 kl 17:00

Vurdering

Balke hadde utviklet en håndverksmesters raske og lette håndlag og malte ofte i sin tidlige karriere prospekter over storgårder, som her, på denne karakteristiske måten. Malingen er lagt på i tynne lag hvor undermalingen skinner gjennom, og penselen er ført med et friskt og sveipende foredrag.