Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00
Askevold, Anders(1834-1900)
Landskap med kyr og budeier 1863

Olje på papir, oppklebet på plate
34x47
Signert og datert nede t.h.: A Askevold. Paris 1863.

Vurdering
NOK 40 000

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Tilslag NOK 32 000 med forbehold

LITTERATUR: Magne Malmanger: Anders Askevold, utstillingskatalog Baroniet Rosendal 1993.

I 1850- og 60-årene betydde Askevolds dyremaleri og livlige skildringer fra seterlivet et nytt og interessant bidrag til den kunstneriske oppdagelsen av Norge, som var et så viktig formål for mange av våre malere dengang. S 16. Igjen og igjen skulle Askevold bruke av sitt rike studiemateriale og sine minner fra sin oppvekst i Sunnfjord for å skildre denne, for en urban kundekrets, eksotiske del av den norske bondes liv.