Auksjon mandag 27. november 2000 kl 19:00
Dubois, Valborg Olsen(1860-1908)
Blomsterpike 1889

Olje på lerret
81x45
Signert, stedsbestemt og datert oppe t.h.: Valborg Olsen. Paris 1889-

Vurdering

Auksjonert mandag 27. november 2000 kl 19:00

Tilslag NOK 70 000

Valborg Olsen ble født i Christiania, men vokste opp i Fredrikshald. I slutten av 1880-årene var hun bosatt i Frankrike, og hentet sine motiver derfra. Hun fikk sin utdannelse i Paris på denne tiden. I 1887 stilte hun ut på Høstutstillingen i Kristiania og på Salonen i Paris. Samme år som hun malte det bildet vi har med, deltok hun på Verdensutstillingen i Paris i 1889 med et selvportrett i pastell. Siste gang hun stilte ut på Høstutstillingen var i 1890. Hun giftet seg i Frankrike med Dubois. Hun malte portretter, landskaper og genrebilder i olje og pastell. Antagelig vendte hun tilbake til Fredrikshald.