Olje på lerret
160x190
Signert på lerretet på baksiden: Nerdrum
Vurdering
NOK 1 500 000–2 000 000
Olje på lerret
160x190
Vurdering
NOK 1 500 000–2 000 000
Solgt for NOK 1 900 000
LITTERATUR: Jan Åke Pettersson: Odd Nerdrum, Oslo 1988, versjon fra 1985 avbildet s. 100-101.
Dette maleriet er en gjentagelse av et maleri fra 1985, og regnes som et hovedverk blant Nerdrums motiver.
... mennesket er kommet ut på den andre siden av vår kultur og har ikke lenger noen grunn til å betrakte rare skyformasjoner som illevarslende omen ... Så blir fraværet av en reflektert selvbevissthet det sentrale "budskapet" i "Skyen", for, som han sa om dette bilde: "Mitt menneske er som en hund som har oppdaget noe og forfølger det han ser uten angst. Både han, skyen og landskapet lever sitt eget liv. Jeg bare konfronterer dem med hverandre som selvstendige verdier." S. 102-103.