Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Dietrichson, Mathilde(1837-1921)
To kvinner ved grue 1878

Olje på lerret
32x40
Signert og datert nede t.v.: Math. Dietrichson 1878

Vurdering

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Tilslag NOK 14 000

Mathilde Dietrichson utdannet seg som genremaler i Düsseldorf i 1857 til 1861. Genremaleriet eller folkelivsskildringen var en retning innenfor europeisk maleri som var populær under romantikken. Man ga gjerne bildene et fortellende innhold med en sentimental eller humoristisk vinkling. I dette bildet er hovedvekten lagt på praten eller sladringen kvinnene imellom. De har hver sin store kopp, så praten kan holdes i gang lenge. Lysføringen bidrar til å understreke handlingen, det er store kontraster mellom lys og skygge. Lyset faller der kvinnene sitter, resten av interiøret er ganske mørkt og det bidrar til at interessen samler seg om de to kvinnene.