Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Diriks, Edvard(1855-1930)
Parklandskap med to menn med flosshatt 1880

Olje på mahogniplate
55x51
Signert og noe utydelig datert nede t.h.: Diriks 80

Vurdering

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

Tilslag NOK 44 000

LITTERATUR: Leif Østby: ”Diriks, Karl Edvard”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 487-490.

Høsten 1879 slo han seg ned i Christiania og ble nå i en lang årrekke en trofast skildrer av sin fødeby og dens nærmeste omegn. Fra en forsiktig detaljrealisme … arbeidet han seg langsomt fram mot en noe friere behandling, men stadig med sans for det maleriske motiv.

Edvard Diriks’ bilder fra tidlig i 1880-årene kan minne mye om Frits Thaulows parkmiljøer fra samme tid. Det er typisk for en realistisk maler å interessere seg like mye for å male sølepytter, i et høstmotiv som dette, som de elegante mennene som spaserer i parken.