Auksjon mandag 25. mai 2009 kl 18:00
Bergslien, Knud(1827-1908)
Interiør, kvinne ved rokk 1868

Olje på lerret
80x68
Signert og datert nede t.h.: K. Bergslien 1868

Vurdering
NOK 400 000–600 000

Auksjonert mandag 25. mai 2009 kl 18:00

LITTERATUR: Sonja Hagemann: ”Bergslien, Knud Larsen”, Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 208-209.

I 1855 drog Bergslien til Düsseldorf, hvor han, avbrutt av enkelte studiereiser, ble til våren 1869. Han utførte en rekke genrebilder av norsk folkeliv og fortsatte Tidemands tradisjon som folkelivsskildrer. Fra 1856 til 1872 leverte han årvisst figurbilder fra røkstuer, seterscener og fiskerstuer til utlodningen i Christiania Kunstforening.