Olje på lerret
96x86
Signert og datert nede t.v.: J. Glöersen 1890
Vurdering
Olje på lerret
96x86
Vurdering
LITTERATUR: Leif Østby: «Gløersen, Jakob», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1986, s. 758-759.
Jakob Gløersen var en av de norske malerne som fikk det meste av sin utdannelse ved akademiet i München sent på 1870-tallet og tidlig på 1880-tallet. Han kom til å følge en realistisk linje i sine landskaper, folkelige figurbilder og interiører. Han tilegnet seg en solid teknikk, hans tegneferdighet er tydelig i et interiør med figurer som dette maleriet. Han malte troverdige og usentimentale figurbilder i et østnorsk bondemiljø, som det står i Norsk kunstnerleksikon.
I dette maleriet lar han lyset falle inn gjennom vinduene og lysrefleksene spiller i taket, i veggene og i gulvet på typisk realistisk vis.