Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 18:45
Debré, Olivier(1920-1999)
Senhøst Oppdal

Olje på lerret
100x100
Signert og datert på baksiden av lerretet: OD 78

Påtegnet med tittel på lapp på blindrammen.

Galleri Riis 1979, kat.nr. 23.
Henie Onstad Kunstsenter, "Olivier Debré i Norge", 1998, kat.nr. 19? eller ALR 104? med tittel på fransk: "Automne finissent, Oppdal".

Vurdering
NOK 80 000–100 000USD 8 600–10 800EUR 7 800–9 700

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 18:45

Tilslag NOK 195 000

LITTERATUR: Magne Malmanger: "Olivier Debré i Norge", utstillingskatalog Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst, Oslo, Publikasjon nr. 19.

Olivier Debré stilte flere ganger ut hos Galleri Haaken i Oslo, første gang i 1966. Ellers i Norge hadde han flere utstillinger, blant annet i Trondheim, Stavanger og Rosendal. Han følte en sterk tilknytning til Norge, noe som er synlig i hans verk, særlig med de titlene han ga sine bilder. Hans helt abstrakte tilnærming til maleriet viser seg å ha helt konkrete naturinntrykk som basis. For sin generasjon har han bidratt til en fornyelse av landskapsmaleriet.