Klassisk

Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 19:45

Strangersalen, Gamle Logen

Visning 20. - 27. november

Thaulow, Frits (1847-1906)
Veronabroen

Olje på lerret
73x92
Signert nede t.v.: Frits Thaulow

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 19:45

Vurdering
NOK 275 000–325 000 USD 29 700–35 100 EUR 26 800–31 600

LITTERATUR: Wikipedia.org.

Frits Thaulow besøkte Verona i 1894. Han har malt flere versjoner av Veronabroen, og har også laget en fargeradering av motivet. I dette maleriet kan man spore typiske realistiske trekk hvor han for eksempel ser ned på motivet, man ser lite av himmelen. Den speiler seg derimot i vannet, så man får allikevel inntrykk av en høy himmel. Stille rennende vann som Frits Thaulow var en mester i å fremstille, får her en dominerende plass i bildet, der elven renner mot oss under broens elegante buer. Det er noen lykter tent i bakgrunnen som gir inntrykk av begynnende aften, det gir et stemningsfullt preg til komposisjonen.

Broen heter egentlig «Ponte Pietra», Stein-broen, men har også blitt kalt «Pons Marmoreus», Marmor-broen. Den går over Adige-elven. Den betraktes som en av de viktigste romerske monumentene i Verona, fullført rundt 100-80 f.Kr. Broen er bygget i både rød murstein og hvit marmor og har blitt reparert i middelalderen og senere. Den viser ulike arkitektoniske stiler, og er et symbol for Veronas historie.