Klassisk

Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 19:45

Strangersalen, Gamle Logen

Visning 20. - 27. november

Askevold, Anders (1834-1900)
Utenfor grinden 1873

Olje på lerret
75x105
Signert og datert nede t.h.: A: Askevold. 1873.

Signert, datert og påtegnet med tittel av kunstneren på baksiden av rammen: "A: Askevold, Bergen 1873. "Udenfor Grinden"".

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 19:45

Vurdering
NOK 70 000–90 000 USD 7 600–9 700 EUR 6 800–8 800

Tilslag NOK 86 000

LITTERATUR: Magne Malmanger: Anders Askevold. Frå fjord til fonn, utstillingskatalog Baroniet Rosendal 1993.

Vi kan også legge merke til at dyrene aldri få dominere fullstendig i Askevolds ferdig utførte bilder. Skjønt han hadde studert sine firbente modeller nøye, er hans foretrukne tema ikke egentlig det enkelte dyr, men snarere buskapen som en naturlig og selvfølgelig del av det vestnorske landskapet. Han viser oss den i skogen og på fjellet, på setra og ikke minst på veien til og fra setra, når kyrne drives langs steinete stier eller fraktes i robåt over fjorden, eller når de en varm ettermiddag stanser ved elven for å drikke. S. 12.