Klassisk

Auksjon onsdag 27. november 2019 kl 19:45

Strangersalen, Gamle Logen

Visning 20. - 27. november

Nielsen, Amaldus Clarin (1838-1932)
Fra Stavnes ved Sundfjord, Sogn og fjordane 1918

Olje på lerret
88x141
Signert og datert nede t.h.: Amaldus Nielsen 1918

Signert, datert og påtegnet med tittel av kunstneren på baksiden, på blindrammen: "Aar 1918 Stavenæs (Söndfjord) med Kinn og Batalden i det Fjärne. af Amaldus Nielsen".

Auksjonert onsdag 27. november 2019 kl 19:45

Vurdering
NOK 100 000–150 000 USD 10 800–16 200 EUR 9 700–14 600

LITTERATUR: Wikipedia.no.

Kinn og store og lille Batalden er bratte øyer i tidligere Flora kommune, Sogn og Fjordane. Fra og med 1. januar 2020 blir Kinn og Batalden del av Kinn kommune, Vestland fylke. Kinn er kjent for sin vakre middelalderkirke, som er en av de eldste i landet, og som er den eldste i Sunnfjord, fra 1100-tallet. Kinnaklova, et fjell med en dyp kløft, er også et kjennetegn for øya. Øyene ligger utenfor Florø. Florø fikk bystatus i 1860 og er Norges vestligste by. Byen var senter for sildefisket både på 1800-tallet og i 1950-årene. Byen har i dag ca. 9050 innbyggere.