Auksjon tirsdag 26. mai 2020 kl 18:00
Riis, Bendik(1911-1988)
Still Life: Seks pærer 1950

Olje på plate
42x59
Signert nede på midten: Bendik Riis Datert nede t.h.: 1950

Påtegnet med tittel nede t.v.: Stil Life: Seks pærer. Påtegnet med annen skrift, blant annet: "Salgspris Kr. 1795 Assurance 89.75 Pounds.". Signert og påtegnet med mye av det samme som står på forsiden også på baksiden av platen.

Høstutstillingen, Kunstnernes Hus, Oslo 1952.
Fredrikstad Kunstforening 1953.

Vurdering
NOK 100 000–150 000USD 9 700–14 600EUR 9 000–13 400

Auksjonert tirsdag 26. mai 2020 kl 18:00

Tilslag NOK 500 000

Solgt for NOK 500 000

LITTERATUR: Jon-Ove Steihaug: "Norge, Norge mitt Fædreneland" Bendik Riis Malerier og arbeider på papir, utstillingskatalog Nasjonalmuseet - Kunst (Nasjonalgalleriet) Oslo 5.3.-23.5.2010, ill. 26, avbildet s. 50, omtalt s. 50-51.

Finn Jacob Jacobsen: Herr Kunstmaleren Bendik Riis 1911-1988, Oslo 2011, avbildet s. 279 og s. 421, omtalt s. 278.

Hos Finn Jacob Jacobsen heter det blant annet:

Dette året (1950) maler han ... også et av sine rareste bilder, "Seks pærer". I det våger han å framstille gjenkjennelig en profil som senere finnes på hans skrekkvisjoner fra Gaustad-oppholdet, sykehusets direktør Ørnulf Ødegaard. Bendik bortforklarer profilen med at den er av Shakespeare, og det danner bro til tittelen: Shakespeare - six pears - seks pærer.