Private Sales

Utstilling 4. desember – 11. desember

Vises i våre lokaler

Pris på forespørsel

Munch, Edvard (1863-1944)
Maria Agatha Meier 1927

Olje på lerret
92x73 cm
Signert og datert oppe t.h.: Edv. Munch 1929

1927
Woll 1630.

Kommer for salg 4. desember – 11. desember

LITTERATUR: Arne Eggum: Edvard Munch. Portretter, Oslo 1994, s. 228.

Gerd Woll: Edvard Munch. Samlede malerier, catalogue raisonné, bind IV 1921-1944, Oslo 2008, kat.nr. 1630. Se kat.nr. 1629 med et portrett av samme kvinne.

Se omtale under kat.nr. 1629. Det er ingen grunn til å tro at denne versjonen er malt to år etter det andre portrettet av samme kvinne, så de er her tidfestet likt. Årstallet er enten skrevet i ettertid, eller feillest.

Maleriet kan ses på et fotografi i Aftenposten september 1927, og må være malt før den tid. Munch malte også et annet portett av samme kvinne, se kat.nr. 1630. Det ble lenge antatt at portrettene forestilte fru Hofmann, men i forarbeid til katalogen for utstillingen i Munch-museet i 1994 ble det klart at den portretterte var Maria Agatha Meier, som den gang var Heinrich Hudtwalckers husbestyrerinne, og sannsynligvis fulgte med ham på besøk hos Munch. De giftet seg i 1934.

Maria Agatha Hudtwalcker, f. Meier (1895-1966), Heinrich Hudtwalckers andre hustru. Woll under kat.nr. 1629 og 1630, s. 1470 og 1471.