Auksjon tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00
Harr, Karl-Erik(1940-)
Tøvær i Kjerringøy

Olje på lerret
80x151
Signert nede t.h.: Karl E Harr

Påtegnet med tittel, samt: "Oktober i nord", på baksiden, på blindrammen.

Vurdering

Auksjonert tirsdag 25. mai 2004 kl 18:00

Tilslag NOK 62 000

LITTERATUR: Karin Hellandsjø: "Harr, Karl-Erik", Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1983, bind 2, s. 97-98.

Harr står som en av hovedrepresentantene for den nyromantiske retningen som begynte å gjøre seg gjeldende i norsk kunst fra midten av 60-årene, og som senere gjentatte ganger har skapt lange debatter i vårt kulturliv. Disse kunstnerne tilstrebet bevisst en form og en uttrykksmåte som ligger nær opp til 1800-tallets maleri. Harr har først og fremst søkt nasjonale forbilder, som Thomas Fearnley og Nikolai Astrup, og har i sitt motivvalg konsentrert seg om Nordland-scener.