Auksjon tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00
Sparre, Victor(1919-2008)
Klovnen med den lille fiolin 2000

Olje på lerret
131x195
Signert og datert nede t.h.: Victor Sparre 2000

Signert, datert og påtegnet, antagelig av kunstneren, med tittel på baksiden, på blindrammen. Også påtegnet med annen tittel: "Klovnepar".

Vurdering
NOK 200 000

Auksjonert tirsdag 30. mai 2006 kl 18:00

Tilslag NOK 200 000

LITTERATUR: Paul Grøtvedt: Victor Sparre, Jubileumsutstillingskatalog Stenersenmuseet, Oslo 1999.

På uttrykksplanet er Sparre … hele tiden vendt mot medmennesket. Hans behov for meddelelse stikker dypt, noe som også gir opphav til bestemte motivtyper. Særlig gjelder det skildringen av skuespillere, musikere, klovner og andre aktører som opptrer på en scene. Det er enkeltindivider med en meningsfull formidling som kall. Og Sparre fremstiller dem i all sin ensomhet, som sorgtunge gjøglere med skjønnhet på repertoiret (sic!).
Tematikken demonstrerer kunstnerens selvrefleksjon, hans vedvarende kretsing om det å skape og det å være skapende i forhold til et publikum. S. 6.