Groth, Jan(1938-2022)
Komposisjon 1988
Kullstift på hvit kartong
62,5x88
Signert og datert med blyant nede t.v.: Groth 1988
Vurdering
NOK 20 000–25 000
Auksjonert mandag 21. november 2016 kl 18:00
Tilslag NOK 31 000
Kullstift på hvit kartong
62,5x88
Vurdering
NOK 20 000–25 000
LITTERATUR: Per Hovdenakk: «Groth, Jan», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 791-792.
I hans tegninger, som alle er utført med fettstift og i formatet 62,5x88 cm, så også i denne tegningen fra 1988, beskriver streken et forløp i tid og rom. De har klart arkitektoniske formelementer, en horisontal hovedform som aksentueres av vertikale elementer, eller en buet form. Streken har karakter av skrift og formidler en spontan og direkte opplevelse. Groths tegninger kan samles i tematiske sykler. De tidligste arbeidene var meget komplekse, mens de senere er enklere og ofte knytter seg til bestemte formale problemstillinger.