Auksjon mandag 21. november 2016 kl 18:00
Groth, Jan(1938-2022)
Komposisjon 1988

Kullstift på hvit kartong
62,5x88
Signert og datert med blyant nede t.v.: Groth 1988

Vurdering
NOK 20 000–25 000

Auksjonert mandag 21. november 2016 kl 18:00

Tilslag NOK 31 000

LITTERATUR: Per Hovdenakk: «Groth, Jan», Norsk kunstnerleksikon, Oslo 1982, bind 1, s. 791-792.

I hans tegninger, som alle er utført med fettstift og i formatet 62,5x88 cm, så også i denne tegningen fra 1988, beskriver streken et forløp i tid og rom. De har klart arkitektoniske formelementer, en horisontal hovedform som aksentueres av vertikale elementer, eller en buet form. Streken har karakter av skrift og formidler en spontan og direkte opplevelse. Groths tegninger kan samles i tematiske sykler. De tidligste arbeidene var meget komplekse, mens de senere er enklere og ofte knytter seg til bestemte formale problemstillinger.