Auksjon torsdag 30. november 2023 kl 18:00
Sohlberg, Harald(1869-1935)
Blomstrende kirsebærtre (Kalviken, Kjerringvik)

Olje på lerret
59x82
Signert nede t.h.: Sohlberg

Kunstnernes Hus, Oslo "Harald Sohlbergs minneutstilling: malerier, akvareller, tegninger og raderinger" 29.08.36 – 20.09.36, kat.nr. 122 med tittel "Blomstrende kirsebærtre"
Kunstnernes Hus, Oslo "Utstillingsrevy 1930-1950" 17.06.50 – 16.07.50, kat.nr. 30

Vurdering
NOK 1 000 000–1 500 000

Auksjonert torsdag 30. november 2023 kl 18:00

Tilslag NOK 1 650 000

Selv med studieopphold i utlandet, forble det norske landskapet en viktig motivkrets i Sohlbergs produksjon. Han dro til steder hvor ikke nødvendigvis hans samtidige kunstnerkollegaer dro. Slik kan man si at han bidro til å gi mer ukjente steder i Norge, en kulturell og kunstnerisk identitet gjennom maleriene sine.

Sohlbergs skildringer trekkes mellom det tradisjonelle landskapsmotivet og det abstrakte. Uansett ligger hans styrke i formidlingen av naturen i et mer metafysisk univers, hvor tankene, det sanselige og evige, smelter sammen i et motiv tatt ut av tid og sted.

Blomstrende kirsebærtre (Kalviken, Kjerringvik) (1907) viser et sommerlandskap fra hans opphold i Kjerringvik mellom Larvik og Sandefjord. Området var et yndet motiv for Sohlberg i perioden 1907-1910, hvor hans malte landskap både sommer og vinter.