Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Manessier, Alfred (1911-1993)
Descente Nocturne 1958

Olje på lerret
100x73
Signert og datert nede t.v: Manessier 58

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen. (Fransk for: Natten kommer).
Påtegnet samme sted: Kat.nr. 54.

Kat.nr. H 487 i catalogue raisonné over kunstneren.

UTSTILT:

Manessier, œuvres récentes “Haute-Provence” 1958-1959, Paris, Galerie de France, 27. november-31. desember 1959, kat.nr. 24.
Kunstnernes Hus, Oslo 3. april-2. mai 1965, separatutstilling Alfred Manessier, kat.nr. 54.
Konsthall Lund, Skåne, 10. mai-14. juni 1965, kat.nr. 50.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 300 000–400 000 USD 34 900–46 500 EUR 32 000–42 600

Tilslag NOK 190 000

LITTERATUR: Store norske leksikon, snl.

Alfred Manessier, fransk maler og grafiker. Fra ca. 1935 elev av Bissière. Etter en periode med inngående galleristudier og kopier av Rembrandt, Tintoretto og Renoir, tok han delvis opp kubismen. Han utviklet etter hvert sitt eget formspråk henimot en helt nonfigurativ uttrykksmåte. Billedflaten bygges opp av velavgrensede flater, uten linjeperspektiv. Hans funklende, til tider emaljeaktige komposisjoner viste seg vel egnet for glassmaleri, blant annet i kirkene i Les Bréseux, Arles og Basel. Han har også utført betydelige fargelitografier, bl.a. den berømte Påskeserien.