Salgsutstilling 2. november – 1. desember 1996
Dahl, Johan Christian(1788-1857)
Fortundalen 1833

Olje på lerret
69x58
Signert og datert nede t.h.: JDahl 1833

Bang 721.

Vurdering

Auksjonert 2. november – 1. desember 1996

Tilslag NOK 1 400 000

Solgt for NOK 1 400 000

LITTERATUR: Marit Lange: "Fra Fortundalen (1827)", Johan Christian Dahl 1788-1857, Jubileumsutstilling 1988, utstillingskatalog Nasjonalgalleriet og Bergen Billedgalleri 1988.

Vi vet at Dahl befant seg i Fortundalen fra 8. til 13. august på sin første Norges-reise i 1826. Dahl lar oss komme nær innpå naturens vakre detaljer i forgrunnen som ligger i skygge, og leder vårt blikk videre innover med den lysende mellomgrunnen hvor mennesker og buskap lever sine liv innunder de mektige fjell som reiser seg majestetisk i bakgrunnen. Litt oppi fjellet i bakgrunnsdisen kan man skimte røk fra piper rundt et gårdstun, til og med her hadde mennesker funnet et utkomme. Dahl la vekt på å beskrive kontrasten mellom det ville og det fruktbare ... Hans reisekamerat Eckhoff beskrev naturen slik: "... den smukke Fortuns Dal, hvor frugtbare Enge blande sig imellem de nedfaldende Klippestøkker fra de uhyre Fjeldmasser, der varierer i forskjellige smukke Former." S. 189.