Auksjon torsdag 16. desember 1999 kl 18:00
Kittelsen, Theodor(1857-1914)
Dompap på rimet kvist (Vintermorgen) 1906

Blandingsteknikk
Lysmål: 52x38
Signert og datert nede t.h.: Th. Kittelsen. 1906.

Vurdering

Auksjonert torsdag 16. desember 1999 kl 18:00

Tilslag NOK 1 200 000

Solgt for NOK 1 200 000

LITTERATUR: Leif Østby: Theodor Kittelsen, Oslo 1989.

Kittelsen uttalte: "Jeg er blevet mere og mere interesseret af Sne. Saadan en Gren som er belagt med Sne, den er en hel Historie. Sne bliver ofte malet saa tungt, bare som Klatter. Det fine, nervøse, levende ved Sneen bliver ikke gjengivet."

Det er nettopp "det fine, nervøse, levende" som Kittelsen fanger inn i sine beste vinterbilder. ... I Kittelsens vinterstemninger spiller gjerne dyrene en viktig rolle. Vi kan tenke på de forskjellige utgaver av "Vintermorgen" med en rødbrystet dompap som et delikat lite fargeinnslag. S. 172-173.