Auksjon mandag 4. desember 2017 kl 18:00
Askevold, Anders(1834-1900)
Fjordabåten kommer, Sørfjorden Hardanger 1885

Olje på lerret
45x63,5
Signert og datert nede t.v.: A: Askevold. Ddf. 1885.

Signert og noe utydelig påtegnet på baksiden, på blindrammen: "A: Askevold Ved Lofthus Hardanger".

Vurdering
NOK 30 000–40 000USD 3 700–4 900EUR 3 200–4 200

Auksjonert mandag 4. desember 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 30 000

LITTERATUR: Ingid Reed Thomsen: «Anders Askevold», Nkl.

Han er på sitt beste i landskaps- og dyrestudier, særlig av kuer i lite format (flere i Nasjonalgalleriet). En annen motivkrets som Askevold mestret med stor dyktighet er de monumentale vestlandsfjordene, som i dypt perspektiv skjærer seg inn mellom stupbratte fjellsider.