Innlevering pågår
Grev Wedels Moderne og Klassiske

Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Gamle Logen, våre lokaler

Nielsen, Amaldus Clarin (1838-1932)
Morgen ved Ny-Hellesund 1895

Olje på lerret
52x87
Signert og datert nede t.h.: Amaldus Nielsen. 1895.

Kommer for salg mandag 11. juni 2018 kl 18:00

LITTERATUR: Gunvald Opstad: Amaldus Nielsen, Oslo 1992.
Tone Klev Furnes: Amaldus Nielsen. Kystens maler, Oslo 2000.

Fra 1881 hadde Amaldus Nielsen årlige sommerturer til Ny-Hellesund. Som Tone Klev Furnes skriver:

Arbeidene fra sundet danner en egen gruppe av hovedverker i hans produksjon. S. 84. Videre står det:

I 1881 var Amaldus Nielsen for første gang i Ny-Hellesund. En morgen klokken halv fire stod han opp og malte en studie av sundet badet i et rødlig morgenlys, "Morgen i Ny-Hellesund" (1881). Studien ble i 1885 utgangspunkt for et stort atelierbilde med samme tittel, og med årene skulle det bli mange flere tolkninger av morgen- og aften-stemninger fra dette sundet i den sørlandske skjærgården. S. 84.