Auksjon mandag 11. juni 2018 kl 18:00
Kittelsen, Theodor(1857-1914)
Langebraata 1897

Olje på lerret
68x91
Signert og datert nede t.h.: Th. Kittelsen. 1897.

Signert, datert og påtegnet med tittel av kunstneren på baksiden av lerretet.

Kunstnernes Hus, Oslo 1941, kat.nr. 16. Kunstnernes Hus, Oslo 1957, kat.nr. 255. Oslo Kunstforening, 21. januar-1. mars 1964, kat.nr. 695. Th. Kittelsens Lauvlia i 2000 og i 2008.

Vurdering
NOK 60 000–80 000USD 7 500–9 900EUR 6 200–8 300

Auksjonert mandag 11. juni 2018 kl 18:00

Tilslag NOK 60 000

LITTERATUR: Ingrid Kittelsen Treider: Tirilil Tove. Minner om Th. Kittelsen og hans hjem, Oslo 1951, avbildet s. 39 med tittel: "Langebråta".
Odd Hølaas: Theodor Kittelsen, Oslo 1957, avbildet s. 81 med tittel: "Langebråta".
Faksimileutgave av "Folk og Trold", som utkom første gang 1911, Bjørn Ringstrøms antikvariat, Oslo 1997, avbildet s. 117.

Det er en varm sommerdag i fjellet, men bildet viser en hard realitet. Fattige husmenn kunne bo i slike enkle hytter, hvor det var vanskelig å få seg et utkomme. Man ser en gammel, sliten kone på vei mot huset. Dette er et maleri fra realismen, uansett hvor idyllisk Kittelsen har fått det til å se ut for oss i ettertid.