Auksjon tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00
Thaulow, Frits(1847-1906)
Fossefall i Norge 1894

Olje på lerret
59x93
Signert og datert nede t.v.: Frits Thaulow 94.

Påtegnet med tittel på baksiden, på blindrammen: A Waterfall in Norway. Fossefallet er antagelig Vrangfoss i Telemark.

Vurdering
NOK 300 000

Auksjonert tirsdag 22. mai 2001 kl 18:00

Tilslag NOK 290 000

Frits Thaulow var i Norge sommeren 1894. Han foretok en reise fra Kristiania til Bergen gjennom Telemark. Telemarkskanalen ble bygget i 1887 til 1892 og var akkurat på denne tiden helt ny og vakte stor oppmerksomhet. Thaulow reiste med båt gjennom kanalen fra Skien til Dalen forbi den vakre Vrangfoss. I kanalen er det seks sluser for å forsere høydene ved dette fossefallet.