Auksjon torsdag 30. november 2023 kl 18:00
Nielsen, Amaldus Clarin(1838-1932)
Morgen i Ny-Hellesund

Olje på lerret
18x30
Signert nede t.h.: Amaldus Nielsen

Vurdering
NOK 70 000–90 000

Auksjonert torsdag 30. november 2023 kl 18:00

Tilslag NOK 200 000

Med sin oppvekst i Mandal og nærhet til sjøen, er det ofte kystlandskapene vi forbinder med Nielsen. Med opplæring av Hans Gude og siden i landskapsklassen ved Düsseldorf akademiet, er Nielsens motiver detaljrike skildringer av kystmiljøer. Motivene er ofte upretensiøse og spontane, med en spesiell evne til å fange lysets effekt på sjøens overflate. Landskapene får derfor en friskhet og saklighet som vi ikke nødvendigvis forbinder med Düsseldorf-skolen romantikk. Men det er ikke kun sjøen som fanget Nielsens oppmerksomhet; hans evne til å skildre kystbyenes miljø har gitt hans motiver en stor kulturhistorisk verdi i skildringen av handel, arbeid og sosiale forhold.