Auksjon torsdag 30. november 2023 kl 18:00
Sohlberg, Harald(1869-1935)
Fra Ranviken, Kjerringvik

Olje på lerret
40,5x60,5
Usignert.

Påtegnet på baksiden, på lerretet: "Jeg garanterer herved at dette bilde er malt av min mann Harald Sohlberg. Oslo 20/5-1954 MOTIVET. Fra Kjærringvik Ranviken ca. 1909 Lili Sohlberg"

Påtegnet på bakisden, på blindrammen: 145

Vurdering
NOK 1 000 000

Auksjonert torsdag 30. november 2023 kl 18:00

Tilslag NOK 1 500 000

Sohlberg bodde i Kjerringvik i Vestfold i perioden 1907-1910. Området som i dag er mest kjent som et populært sommersted, tiltrakk Sohlberg for sitt unike lys i vintermånedene og skiftningene i fargene, som han ønsket å gjenskape på lerretet med sin unike maleteknikk.

Sohlbergs teknikk består av en kombinasjon av klare og sterke farger, påført lagvis med tynne strøk av ferniss. Resultatet er malerier som gløder av et indre lys. Denne arbeidsmetoden er svært tidkrevende, noe som gjør at Sohlbergs produksjon er forholdvis liten.

De ulike valørene av blå i Fra Ranviken, Kjerringvik, ligger tett opptil Sohlbergs Vinternatt i Ronadane (1914), som i dag er et ikon i norsk kunsthistorie, og et viktig verk i Nasjonalmuseets samling.