Astrup, Nikolai(1880-1928)
Trollebotten
Olje på lerret
55x64
Signert nede t.h.: N Astrup
Loge, K100
Kunstnernes Hus, Oslo. "Nikolai Astrup malerier og tresnitt" 12.11.55 – 11.12.55 kat.nr. 62
Olje på lerret
55x64
Signert nede t.h.: N Astrup
Loge, K100
I Trollebotten møter vi eventyrets forestilling om de bergtatte prinsessene. Eventyr er ellers ikke blandt Astrups susjetter, men her er det nok beundringen for Munthe som kommer frem. Han kjente nok godt Munthes akvarell Trollbotten fra 1892. På samme måte som hos Munthe viser trollene og prinsessen seg som former i fjellet. Men til forskjell fra Munthe har Astrup lagt denne visjonen inn i en hverdgaslig gråværstemning over et norsk fjellvann.
Loge, Øystein "Gartneren under regnbuen: Nikolai Astrup", s. 185