Auksjon onsdag 5. juni 2013 kl 20:00
Madonna

Litografi trykket i svart, rødt, blått og
Arket: 760-765x567-572 mm Motivet: 602x442 mm
olivengrønt på tynt Japanpapir Signert med blyant nede t. h.: E Munch

1895/1902
Woll 39 A IV 2.

Vurdering
NOK 5 000 000–7 000 000

Auksjonert onsdag 5. juni 2013 kl 20:00

Tilslag NOK 8 200 000

Solgt for NOK 8 200 000

LITTERATUR: Magne Bruteig: Munch - Tegneren, Oslo 2004.

Edvard Munch synes ikke bare å ville fremstille en "Elskende kvinne", men selve unnfangelsesøyeblikket i Madonna:

"Dit ansigt rummer al verdens ømhed - Der glider Måneskin over Dit Ansigt der er fuld av Jorderigs Skjønhed og Smerte Thi nu er det Døden rækker livet Hånden og en kæde knyttes mellom de tusind Slægter der er døde og de tusind Slægter der kommer."