Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Grünewald, Isaac (1889-1946)
Sittende kvinneakt

Olje på plate
65x54
Signert nede t.h.: Grünewald

Påtegnet på baksiden av platen: "1939". Også påtegnet samme sted: "97" og "50".

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 150 000–200 000 USD 17 400–23 300 EUR 16 000–21 300

Tilslag NOK 80 000

LITTERATUR: Wikipedia og Bukowskis.

Isaac Grünewald (født 2. september 1889 i Stockholm, død 22. mai 1946 i Bærum) var svensk maler, av mange regnet for å være den som introduserte modernismen i svensk malerkunst. I 1911 ble han gift med maleren Sigrid Hjertén. De fikk sønnen, den senere kunstneren Iván Grünewald sammen. I 1937 ble han gift med kunstneren Märtha Grundell og de bosatte seg i en villa i Saltsjöbaden som senere fikk navet Grünewaldvillaen.
I årene fra 1932 til 1942 var han professor ved Kungliga Akademien för de fria konsterna.
Grünewald hadde vært på besøk i Oslo og var på vei tilbake til Stockholm da flyet han var med, styrtet i den såkalte Snarø-ulykken. Wikipedia.

Han skildrade det sjudande storstadslivet i överraskande vinklar, ofta i fågelperspektiv, virtuost behandlade i regnbågens klara färger. Hans målningar är tagna ur verkligheten, men inte fångade framför motivet utan ur minnet. Han målade staden och dess virvlande liv, utsikter, parker och interiörer. Med diagonaler och avskärningar byggde han sina kompositioner och underströk växelspelet mellan de varma och de kalla färgerna. Under tiotalet är han påtagligt påverkad av Matisse. Under tjugotalet förändrades hans stil sedan han återvänt till Paris. Landskapen målades direkt inför motivet, så även en rad av färgstarka blomsterstilleben och nakna modeller. Bukowskis.