Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00
Karsten, Ludvig(1876-1926)
Sittende akt 1916

Olje på lerret
56x40
Signert og datert oppe t.v: Karsten -16

Påtegnet på baksiden av rammen: Kat.nr. 41 Sittende akt, 1916.

Oslo Kunstforening 1956, kat.nr. 30. Vandreutstilling, minneutstilling, Nasjonalgalleriet, Oslo 1976, kat.nr. 41 og Trondhjems kunstforening 1976, kat.nr. 41.

Vurdering
NOK 300 000–400 000USD 34 900–46 500EUR 32 000–42 600

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Tilslag NOK 390 000

LITTERATUR: Nils Messel: "Biografi", Ludvig Karsten. Rolf E. Stenersens gave til Oslo by, Oslo 2014.
Store norske leksikon, Snl.

Under året 1916 står det i biografien over Ludvig Karsten:

København. Flytter om sommeren ut av København til nykjøpt villa - "Strandvejen nr. 393, Skovshoved pr. Kjøbenhavn". Utstillingen i Kristiania om høsten gir godt salg og nye glimrende kritikker: "Der er intet, som virker skjæmmende i denne fuldkomment skjønne samling, hvert enkelt billede, stort som smaat, er en ung mesters verk, det kunde ikke tænkes bedre eller anderledes. Som kolorist staar han nu utvivlsomt i første række blandt Nordens kunstnere, en maler med et kræsent og forfinet farvesyn, et ungt og straalende geni". (J. Nilssen.) Utstillinger:
Separatutstilling i Kunstforeningen i Kristiania i september, ca. 20 bilder.
S. 99.

Jappe (Jacob) Nilssen (1870-1931) var kjent kunstkritiker i Dagbladet fra 1908 til sin død. Og som det står i Snl: "Her gjorde han seg til talsmann for moderne kunstretninger, og ved sin friske fremstillingsevne vakte han interesse for sine synspunkter."