Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Karsten, Ludvig (1876-1926)
Sittende akt 1916

Olje på lerret
56x40
Signert og datert oppe t.v: Karsten -16

Påtegnet på baksiden av rammen: Kat.nr. 41 Sittende akt, 1916.

UTSTILT:

Oslo Kunstforening 1956, kat.nr. 30. Vandreutstilling, minneutstilling, Nasjonalgalleriet, Oslo 1976, kat.nr. 41 og Trondhjems kunstforening 1976, kat.nr. 41.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 300 000–400 000 USD 34 900–46 500 EUR 32 000–42 600

Tilslag NOK 390 000

LITTERATUR: Nils Messel: "Biografi", Ludvig Karsten. Rolf E. Stenersens gave til Oslo by, Oslo 2014.
Store norske leksikon, Snl.

Under året 1916 står det i biografien over Ludvig Karsten:

København. Flytter om sommeren ut av København til nykjøpt villa - "Strandvejen nr. 393, Skovshoved pr. Kjøbenhavn". Utstillingen i Kristiania om høsten gir godt salg og nye glimrende kritikker: "Der er intet, som virker skjæmmende i denne fuldkomment skjønne samling, hvert enkelt billede, stort som smaat, er en ung mesters verk, det kunde ikke tænkes bedre eller anderledes. Som kolorist staar han nu utvivlsomt i første række blandt Nordens kunstnere, en maler med et kræsent og forfinet farvesyn, et ungt og straalende geni". (J. Nilssen.) Utstillinger:
Separatutstilling i Kunstforeningen i Kristiania i september, ca. 20 bilder.
S. 99.

Jappe (Jacob) Nilssen (1870-1931) var kjent kunstkritiker i Dagbladet fra 1908 til sin død. Og som det står i Snl: "Her gjorde han seg til talsmann for moderne kunstretninger, og ved sin friske fremstillingsevne vakte han interesse for sine synspunkter."