Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Karsten, Ludvig (1876-1926)
Fra Skagen

Olje på lerret
30x41
Signert nede t.v.: Karsten

Påtegnet med tittel og datert på baksiden, på blindrammen: "Skagen 1923".

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 200 000–300 000 USD 23 300–34 900 EUR 21 300–32 000

Tilslag NOK 180 000

LITTERATUR: Nils Messel: Ludvig Karsten, Oslo 1995.

Karsten kom første gang til Skagen utpå sensommeren 1920. … Anna og Michael Ancher bodde der fremdeles; Anna var litt over seksti, Michael hadde fylt sytti. ….
Karsten avla formell høflighetsvisitt hos Anchers. S. 156.

Karsten kjøpte prompte hus i Skagen:

Huset lå et stykke utenfor Østerby, den østlige del av byen. Det var omgitt av sand og marehalm på alle kanter. Den halvannenetasjes hvite murbygningen med røde taksten som skinte så fint i solen, lå oppe på en «klit», en sanddyne av det mer faste slaget. Mot øst så man mot Grenen og mot «det nye» fyret, Danmarks høyeste med sine 46 meter, oppført av N. S. Nebelong, bror av arkitekten som hadde bygget Oscarshall hjemme i Kristiania. Mot vest var det utsikt innover mot byen, mot kirketårnet og de moderne vindmøllene som pisket som rasende i vinden.
Karsten var stolt av eiendommens utstrekning. Nøyaktig hvor stor den var, var det vanskelig å fastslå, det kom an på vindretningen og på hvordan sanddynene formet seg i vinden. Han fikk satt opp en hvitmalt port, som han senere foreviget en rekke ganger.
S. 159.