Fokus 1900

Auksjon tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Thygesen, Rudolph (1880-1953)
Oppstilling med krukker, karaffel og frukt 1924

Olje på lerret
70x73
Signert og datert nede t.h.: R. Th. 24.

Auksjonert tirsdag 30. mai 2017 kl 18:00

Vurdering
NOK 30 000–40 000 USD 3 500–4 700 EUR 3 200–4 300

Tilslag NOK 56 000

Rudolph Thygesen valgte å gå på Colarossi-akademiet da han kom til Paris i 1910. Han ble ikke en av Henri Matisses elever. Han var imidlertid meget sammen med blant andre Henrik Sørensen og Jean Heiberg, som var Matisse-elever. Thygesen var en kort tid i Paris også i 1919 til 1920, da som elev av André Lhote. I 1921 var han tilbake som elev av Pedro Araujo.

Et bilde som dette må sies å vise forståelse for Matisses dekorative flatemaleri, igjen inspirert av Paul Cèzanne.